į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 

Naujienos » Straipsniai
Poezijos pavasario pašaukti į Tolminkiemį

Sausio mėnesį prakalbėję Kristijono Donelaičio žodžiais, pavasariui įsibėgėjus žvelgiame jau Tolminkiemio link, kur gegužės 18 d. evangelikų liuteronų bažnytėlėje-muziejuje  stabtelėjo tradicinis Poezijos pavasaris. Prieš dvi dienas viešėję Vilkaviškyje šiemetiniai šio projekto dalyviai sugužėjo į tarpkultūrinį renginį, kurio kasmetinė organizatorė Karaliaučiaus krašte yra Baltijos federalinio Imanuelio Kanto universiteto dėstytoja, lietuvių kalbos fakultatyvo vadovė bei kultūrinių ryšių puoselėtoja Loreta Lopetienė. Taigi ankstyvą šeštadienio rytą Marijampolės K. Donelaičio draugijos nariai (jų tarpe ir trys mūsų gimnazijos pedagogai) pasuko Lazdynėlių link (Kaliningrado sritis, Gusevo rajonas (buvusi Gumbinės apskritis).

   Lazdynėliuose esantis paminklinis akmuo pasitiko lankytojus oriai šniokščiančios jaunos ąžuolų giraitės glėbyje. Ąžuolų sodintojai – draugijos nariai – džiaugėsi ir kaimyninės respublikos dėmesiu: teritorija sutvarkyta, žydi gėlės. Paminklinio akmens pirmasis užrašas lietuviškas – irgi kultūrinės tolerancijos ženklas. Gumbinėje Kristijono Donelaičio atminimą  šventės dalyviai taip pat pagerbė – uždegė žvakelę prie paminklo. Reikia pridurti, kad jis  taip pat tinkamai prižiūrimas Gumbinės meno mokyklos mokinių ir mokytojų.

  Tolminkiemis pasitiko staigmenomis. Šventėje rikiavosi poetai iš Lietuvos: Antanas Šimkus, Julius Keleras, Kasparas Aleksa. Į Kaliningrade vykstančias muziejų naktis atvykusi Izraelio pilietė Liudmila Čebatariova taip pat skaitė savo eiles, dalyvavo ir kiti Rusijos kultūros dienų atstovai. Renginio vedėjas Borisas Bartfeldas, Rusijos rašytojų sąjungos regioninės organizacijos pirmininkas, lietuvių poetų eilėraščius skaitė ir rusų kalba. Na, o meniniu įtaigumu susirinkusiuosius maloniai nuteikė aktorius Andrius Bialobžeskis. Svečių šurmulyje daug dėmesio susilaukė ir Tolminkiemio muziejaus ilgametė direktorė Liudmila Silova, gerai pažįstama ir mums, kybartiečiams, jau keturiasdešimt    Poezijos pavasario  kelionė tęsiasi, galima sakyti, po pasaulį: ne tik Vilniuje, Kaune, Veliuonoje, Klaipėdoje ir kitose Lietuvos vietose, bet iš Ženevoje, Čikagoje, Bazelyje – visur, kur aktyvūs lietuvių bendruomenių organizatoriai parodo iniciatyvą sutelkti tautiečius bendrystėn. Kaip teigė įspūdžiais iš Tolminkiemio pasidalinęs gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius, „kultūrinė bendrystė labai vienija, poezijos šventės Tolminkiemyje metu visi pasijutome didelės mikrokultūrinės šeimos nariais. Tokie pojūčiai įkvepia toliau bendrauti, dalintis idėjomis ir patirtimi, telktis išsaugoti buvusios lietuviškos žemės Karaliaučiaus krašte praeities prisiminimus.“

   Taigi jubiliejiniai poeto metai tęsiasi. Rudeniop susirinkę kartu su gimnazistais tęsime K. Donelaičio kūrybines paieškas – dalyvausime viktorinose, lankysime ąžuolų giraitę, atrasime vėl naujų to laikotarpio ženklų dailės kūriniuose, rengsime pilietines pamokas. Ir taip suksis darbų ratas – „kol žiemos narsai jau vėl rūstaudami“ ims mus gąsdinti.

 

Nijolė Černauskienė, gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja