į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 

Naujienos » Straipsniai
Paskaita

Spalio 18 d. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje vyko paskaita „Ko verta donorystės dovana“, kurią skaitė Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM vyriausioji specialistė Renata Bruzgienė. Lektorė papasakojo, kad kiekvienas žmogus, nesvarbu kiek jam metų, gali būti potencialus donoras. Lietuvoje vyriausias donoras buvo 83 metų, o jauniausias – vos 6 dienų kūdikis. Mokiniai sužinojo kas gali būti donoru:

  • Asmuo, kuriam nustatyta smegenų mirtis;
  • Asmuo, kuris būdamas gyvas pareiškė savo sutikimą tapti donoru po mirties arba yra raštiškas jo artimųjų pritarimas donorystei;
  • Asmuo, kurio audinių ir organų gyvybinės funkcijos dar tam tikrą laiką palaikomos vaistais ir medicininiais prietaisais;
  • Asmuo, kuriam nėra nustatyta medicininių kontraindikacijų donorystei.

   Lektorė kalbėjo kodėl turime kalbėtis apie audinių ir  organų donorystę, nes jos gali prireikti mums patiems arba mūsų artimiesiems. Be to man pačiam tektų spręsti ar dovanoti artimo organus, nes aš galiu tapti šio proceso dalyviu. Mokiniai sužinojo apie Lietuvoje taikomus donorystės modelius ir kokios atliekamos transplantacijos. Paaiškino mokiniams kas yra donoras ir recipientas.

   Lektorė paaiškino, kad kiekvienas veiksnus Lietuvos Respublikos  pilietis, ne jaunesnis kaip 18 metų, savo valią dėl donorystės gali išreikšti pasirašydamas sutikimą arba nesutikimą po mirties aukoti organus donorystei. Nelaimės valandą artimiesiems neteks galvoti, koks būtų buvęs Jūsų sprendimas dėl donorystės. Taip pat mokiniams buvo paaiškinta kur galima pasirašyti sutikimą arba nesutikimą  ir kaip gauto donoro kortelę.

   Mokiniams buvo parodyta du filmukai apie audinių ir organų donorystę.

  Mokiniai uždavė klausimų į kuriuos lektorė atsakė. Padėkojome lektorei už įdomią paskaitą ir įteikėme Vilkaviškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro dovanėlę.

Visuomenės sveikatos specialistė Rasa Stumbrienė