į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 

Naujienos » Straipsniai
Metai su Kristijonu Donelaičiu

Tik, rodos, neseniai pasisveikinome sausio mėnesį su Donelaičiu, o žiūrėk, jau ir metai prabėgo – ne bet kokie, jubiliejiniai. Taigi reikia ir atsisveikinti netradiciškai, pavyzdžiui, surengti III-IV klasių gimnazistams Protų kovą.

   Salėje susėdo penkios komandos. Visos išradingai atliko namų darbą – stalą pasipuošė Apšvietos laikotarpį atitinkančiais „aksesuarais“: kas buvo lašinių, duonos ir svogūno pasipjaustę, kas paties poeto portretą nupiešę ir žvakę pasistatę, o kas ir Mažosios Lietuvos vėliavą pavaizdavę. Ir komandų pavadinimai kėlė nuostabą – „Skilandukai“, „Gandriukai“, „Būrai“, „Plaučiūnai“, „Būrkos kugelis“. Visos mintys tik ir tesisuko apie Tolminkiemį.

   Pirmasis turas – tikrinamos žinios apie Mažąją Lietuvą. Sekėsi nekaip, mat šiuolaikinis jaunuolis nemanė, kad jau kavą tuo metu lietuvininkai gėrė, kad ne vienas „vilko vaikų“ žinomais rašytojais tapę, savo romanuose apie marą rašo, istorinius faktus beria. Antrajame ture kovotojai kiek atsigavo – mat Kristijono Donelaičio biografiją neblogai buvo įsiminę. Bėda tik, kad į penkerius metus skaičiuojančią ąžuolų giraitę prie Virbalgirio retai užsuka. Na, o trečiasis turas (kūryba) buvo atgaiva, nes po projektinių darbų mažai lieka nenagrinėto „Metų“ teksto.

   Taigi susumavus rezultatus paaiškėjo, kad protų kovą laimėjo IIIa klasės komanda, tik puse taško nuo jos atsiliko IIIb klasė (nors pirštus nusigraužk), o trečioji vieta atiteko abiturientams, kuri visai šalia žengė – atsiliko vienu tašku. Laimėtojai gavo ir po asmeninę dovanėlę, o visos komandos saldėsių tikrai nestokojo.

   Protų kovos metu buvo demonstruojami šiemetinių trečiokų atsiskaitomieji projektiniai darbai iš Kristijono Donelaičio kūrybos. Labai nustebino dailės darbai – triptikas, Tolminkiemio sodo ir bažnyčios kompozicija, komiksų rinkinys (D. Mackevičiūtė, G. Guntoriūtė, G. Gražulytė), taip pat išgirstas antrasis repas (N. Modgabis, P. Kalinauskas), sukurtas didaktinio pobūdžio video siužetas apie Kybartuose retkarčiais pasirodantį Donelaitį (U. Račylaitė, N. Bubnaitytė, V. Bendaravičiūtė), dainuojamoji poezija (S. Vaitkevičiūtė, J. Čajkovska), ypač visus nustebino tarptautinis (kosmopolitiškas) siužetas – „Pavasario linksmybes“ skaitė 14 užsieniečių studentų, su kuriais buvo bendraujama per skype (J. Čajkovska, E. Starkevičiūtė).

   Vis dar ieškome Kristijono Donelaičio ir atrandame – originaliai, savitai, su tik mūsų gimnazijai būdingu susidomėjimu. Juk taip ir turi būti – poeto vardas įpareigoja.

 

Nijolė Černauskienė, lietuvių kalbos mokytoja