į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 


Naujienos » Straipsniai
Mokymai III-IV-ų klasių mokiniams

     Sutrikdyta fizinė ir psichinė sveikata, įgyti kompleksai, prarasta savivertė ir pasitikėjimas žmonėmis – tai vaikystėje patirto smurto pasekmės. Nors apie smurtą prieš vaikus kalbama daug, o visuomenė vis mažiau jį toleruoja, šis reiškinys dar yra Lietuvos vaikų kasdienybėje.

 Seksualinis smurtas yra aktuali visuomenės problema, kuri daro neabejotiną įtaką asmens fizinei, psichinei bei reprodukcinei sveikatai. Tokį smurtą patirti gali kiekvienas, nors dažniau aukomis tampa moterys.  Seksualinis smurtas apibrėžiamas kaip bet koks be sutikimo atliekamas lytinis aktas arba mėginimas jį atlikti su kitu asmeniu be jos arba jo laisvai išreikšto sutikimo, naudojant prievartą, nepriklausomai nuo kaltininko ir aukos santykių pobūdžio, bet kokioje aplinkoje, įskaitant, bet neapsiribojant namais ir darbu. Seksualinio smurto prevencija mokykloje yra aktuali visai visuomenei.

Todėl Rugsėjo mėn. 20 dieną Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje vyko mokymai jaunimui „Seksualinio smurto prevencija“, kuriuos pagal projektą  „Saugok sveikatą kol jaunas 2“ , organizavo Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir visuomenės sveikatos specialistė Rasa Stumbrienė.  

Mokymus vedė lektorė Editą Ivinkina. Susitikimo metu buvo išsiaiškinta kas yra  seksualinis smurtas,  kaip jį atpažinti, kaip jo  išvengti ir  apsisaugoti, ką daryti patyrus seksualinį smurtą, kaip nepakliūti į prekyba žmonėmis tinklą?

Mokymų metu pristatyta smurto samprata lyčių atžvilgiu, diskutuota, kokiais atvejais vyksta seksualinis smurtas, kodėl jis kyla, kaip tai pastebėti, kaip apsiginti. Lektorė aiškino, kad seksualinis smurtas prasideda jau nuo žodžių. Jis labai siejasi su patyčių paplitimu, nedrąsumu išreikšti savo nuomonės. Todėl papuolus į dviprasmiškas situacijas, jaunuoliai bijo apsijuokti, tapti dar labiau pažeidžiami. Lektorė pabrėžė, kad su seksualumu susijusiomis temomis vengiama kalbėti vaikystėje, paauglystėje, todėl vėliau žmonės tiesiog nežino, kas yra pagarba ir teisinga jų atžvilgiu. Seksualinis išnaudojimas neužtikrina vaiko teisės saugiai gyventi ir augti.

Svarbiausia nelikti abejingiems. Pamačius tėvus ar kitus suaugusiuosius netinkamai elgiantis su vaiku, būtina įsikišti. Svarbu  laiku suteikti pagalbą vaikui, kadangi vaikas, patyręs seksualinį  išnaudojimą, bijo prievartautojo, bijo tapti visų bėdų ir rūpesčių priežastimi,  prarasti jam svarbius suaugusius žmones, būti atskirtas nuo savo šeimos ir namų, būti kitokiu nei kiti vaikai. Tokį vaiką kamuoja jausmų sumaištis, kaltės jausmas jis išgyvena ir gėdos jausmą. Seksualinis smurtas yra viena skaudžiausių prievartos formų prieš vaikus, galutinai suardanti vaiko moralinių vertybių pasaulį.